Uvod

    Zahvaljujuci brojnim borilackim vestinama i sportovima poreklom iz Japana (takozvane BUDO i BUJUTSU vestine i sportovi),  japanski jezik se svojom terminologijom ustalio i odomacio sirom sveta.  On se koristi pri imenovanju tehnika, pri sudjenju, pri izvodjenju ceremonijalno - etikecionih radnji, kao i pri opisivanju naziva opreme koja se koristi tokom treniranja. Klubovi i organizacije sirom sveta cesto nose japanske reci i izraze u svojim nazivima, cak i onda kada njihove vestine ili stilovi nisu direktno poreklom iz Japana. Tako postoje Brazilsku "Jiu-jicu", American Kempo Karate, Chanbara, Toshindo, kao i niz drugih "novih" vestina i stilova. Svi oni na neki nacin medjusobno saobracaju koristeci budo recnik i termine. Posto je ovakav nacin komunikacije postao svojevrsno nepisano pravilo i opsteprihvaceni standard, ni mi, pripadnici Niji Ryu-a, nismo to hteli da menjamo. Stoga smo duzni da damo kratko objasnjenje za japanski naziv "Niji Ryu" i onima koji ne poznaju japansku terminologiju, odosno onima koji govore i koriste se samo srpskim jezikom.

    Rec "Niji" na japanskom znaci "Duga". U anglosaksonskoj transkripciji koristimo zapis "Niji", ali se taj zapis cita kao "Nidji". Rec "Ryu" znaci stil (skola, nacin, metod, put...). Tako "Niji Ryu" doslovno prevedeno  na nas jezik znaci "Stil Duge", ali ima i znacenje "Puta Duge", sto je bitno za kontekst u kome je Niji Ryu Aikijujutsu kreiran.

    U Niji Ryu sistemu postoje 144 osnovna elemenata ili tehnike. Kombinovanje tih elemenata daje veliki broj razlicitih varijanti i otvara prostor za dalje vezbanje i usavrsavanje u okviru  Niji Ryu Aikijujutsu sistema. Uz to je ovaj stil zbog sirokog spektra tehnika koje obuhvata i odlicna osnova za  naknadno treniranje mnogih drugih borilackih vestina. To se posebno odnosi na Aikido, Jujutsu, Judo i Karate. Takodje,  svaki aikidoka, jujutsuka ili karatista koji se odluci da trenira Niji Ryu, moze brze napredovati, jer vec ima odredjena bitna predznanja.

      U Niji ryu klubovima se organizuju turniri na kojima se odrzavaju takmicenja u borbama i  katama. Borbe su brze, ostre i atraktivne. Takmicenja u katama sastoje se u demonstracijama samoodbrane protiv unapred zadatih napada. Ono na cemu insistiramo je da su takmicenja viteska i da sustina  nije u pobedi ili porazu, vec u proveri kvaliteta vestine i nivoa znanja. Zato su sva  nasa sportska nadmetanja prijateljska. Od boraca se zahteva osecaj za samokontrolu tokom borbe, kako ne bi doslo do tezih povreda.

    Niji Ryu je kao izolovani stil borenja nastao na osnovu knjige "Put Duge" autora M. Milojevica. Koristeci se
principima  iznetim u ovoj knjizi i primenjenim u oblasti borenja, razvijen je specifican stil Aikijujutsu-a. Niji Ryu
Aikijujutsu ima svoju posebnost, koja se ogleda u pojedinim filosofskim konceptima utkanim u osnove ove vestine.
Time ne mislimo da kazemo je ovo jedini ispravan, niti najbolji nacin posmatranja stvari. Smatramo da  najbolji nacin zapravo i ne postoji, kao sto ne postoji ni najbolja borilacka vestina. To je uvek stvar ukusa, afiniteta, kao i
sopstvenih psihickih i fizickih predispozicija.  Postoje, dakle, mnoge budo vestine i sportovi, mnogi stilovi i nacini ucenja, a Niji Ryu je samo jedan od njih. Obzirom da smo pomenuli "ukuse", a stara latinska izreka nas uci da "O
ukusima ne vredi raspravljati", nas se stav po pitanju "najboljeg, najefikasnijeg, najlepseg" stila i vestine krece
upravo u okvirima te odrednice.

    Niji Ryu Aikijujutsu (NRA) je jedno od prakticnih otelotvorenja teorije Puta Duge. Stoga je za bolje poznavanje
sustine Niji Ryu Aikijujutsu-a  neophodno poznavanje osnovnih postavki Puta Duge. Put Duge  je ukratko  ucenje ili Put(DO),  koje se temelji na  poznavanju dvanaest  simbola. Ti simboli nisu istovetni  sa zodijackim znacima, bilo istocne ili zapadne tradicije. Kombinovanjem  simbola dobijamo 144 kombinacije, koje cine zaokruzen sistem. U budo zargonu i kontekstu, mi smo na osnovu simbola formirali dvanaest grupa tehnika (waza), sa po dvanaest elemenata.

    Primer: prva NRA grupa tehnika (waza) je tai sabaki waza. Njen simbol je reka ili bujica. Reka je prvi simbol u NRA. Jedna od prvih stvari koju moramo da naucimo u zivotu je da hodamo. Tako je i ono cemu  prvo ucimo pocetnika u NRA vestina kretanja.  Tek kad se ta prva oblast upozna i savlada, krecemo dalje na put.  Postoji dvanaest osnovnih nacina kretanja, koji se mogu kombinovati, i oni mogu dati 144 kombinacija kretanja. Na naprednijem nivou vezbanja osnovna kretanja se medjusobno kombinuju i povezuju. Mnoge kombinacije kretanja se srecu i izucavaju i u okviru konkretnih tehnika, odnosno situacionih vezbi. Tako se tai sabaki waza ne proucava samo izdvojeno, vec i u kontekstu borenja i samoodbrane.

    Drugi simbol NRA je Mac. Cvrstina, prodornost i ostrina su osobine koje simbolise mac. U prakticnom borilackom smislu, dolazimo do drugog ucenja, tj. ucenja o udarcima rukom. U okviru ove grupe tehnika (ude ate waza) proucavaju se i polozaji i udarne povrsine ruke, kao i razlicite grupe udaraca: Tsuki waza, Uchi waza...Kao i kod prethodne waza-e, izucava se dvanaest osnovnih  udarca rukom, a naknadno i mnoge varijante i kombinacije.

    U ostalih deset NRA waza uce se jos i :  3.Stavovi (shizei, dachi waza), 4.Padovi (Ukemi waza), 5.Nozne tehnike (Ashi Waza),  6.Hvatovi (Osae komi waza), 7.Blokovi (Uke waza, nagashi waza), 8.Rusenja (Otoshi waza), 9.Nozni udarci (Ashi ate waza, Geri waza), 10.Bacanja(Nage waza) 11.Poluge(Kansetsu waza), 12.Parterne tehnike (Ne waza, Suwari waza).  Svakako, neko ce reci da u borilackim vestinama postoji jos puno razlicitih tehnika. To je tacno, ali se i one uglavnom mogu svrstati u neku od ovih dvanaest grupa.  Ulazenje u dubinu odvelo bi nas sigurno do zakljucka da je, u krajnjoj instanci, struktura svake vestine licni izbor i stvar afiniteta majstora i  njegove borilacke specijalizacije. U svakom slucaju, mi smo se opredelili za ovakav nacin vezbanja i struktuiranja naseg sistema, mi vezbamo ove tehnike (waza-e), i to je NIJI RYU. Originalnost i lepota Niji Ryu-a mozda upravo i leze u takvoj strukturi i takvom izboru  tehnika.

    Sta reci na kraju? Niji Ryu Aikijujutsu odlikuju: dobra sistematizacija, sirok spektar tehnika i dovoljno prostora da se pojedinac - vezbac - majstor usavrsava u onoj oblasti ove vestine koja mu najvise odgovara. Niji Ryu nema za cilj da stvara klonirane instruktore i takmicare, koji bez ikakve kreativnosti samo kopiraju ucenja svojih ucitelja. Nas ultimativni cilj je da se u okviru zadatih Niji Ryu okvira svi vezbaci razviju u majstore sa sopstvenim stilom, sa vestinom koja nuzno mora da nosi pecat njihovog individualizma, uz istinsko razumevanje sustine borilackog Puta.
 

M. Milojevic, osnivac i majstor Niji Ryu-a